Oferim servicii de instalare, configurare si monitorizare servere linux (router, firewall, dns, web, email, baze de date, aplicatii, server de backup, domain controller, share de retea) de la 50 eur / instalare. Pentru detalii accesati site-ul BluePink.
home

echipe
schedule/result

Inscrierea in “Carpathian Teams se realizeaza prin trimiterea componentei echipei la cbc_teams@yahoo.com . Echipa trebuie sa cuprinda minim 4 membri, maxim 8 si sa fie desemnat un capitan de echipa. Totodata cu inscrierea echipei, se va trimite si adresa de email a capitanului de echipa.

Jucatorii lipsa pot fi inlocuiti cu minim ½ ora inainte de inceperea partidei, jucatorul odata inregistrat intr-o echipa nu va mai putea participa la o alta echipa pina la terminarea campionatului (daca se vor semnala astfel de cazuri meciul va fi pierdut de catre cei in cauza cu scorul de 18-0 VP).

Sistemul de desfasurare va fi urmatorul: se va forma o singura grupa si meciurile se vor juca pe sistem “fiecare cu fiecare”. Dupa finalizarea meciurilor se va desfasura SEMIFINALA astfel: echipa de pe loc 1 cu echipa de pe loc 3 si echipa de loc 2 cu echipa de pe loc 4 – castigatorii vor juca FINALA.

Scorul va fi evaluat de softul BBO in IMP care ulterior vor fi convertite in VP conform grilei de conversie anexata. In cazul inscrierii unui numar impar de echipe, cea fara adversar va primi 18 VP (30-0 IMP).

In programul rundelor, ambii capitani ale celor 2 echipe, care au de disputat meciul, sunt raspunzatori cu organizarea meciului, email-urile adresate intre capitani sa contina data si ora desfasurarii meciului (avandu-se in vedere programul stabilit de CBC), care vor fi comunicate ulterior la cbc_teams@yahoo.com . Totodata unul din cei doi capitani vor contacta un TD CBC pentru organizarea meciului. Cu acordul ambelor echipe meciurile se pot reprograma, chiar si in aceeasi zi. In ultima zi de desfasurare a unei etape, peste ora limita de incepere a meciului, intarzierea maxima admisa este de 15 minute (limita impusa de CBC).

CBC va asigura prezenta arbitrilor in zilele si orele stabilite de organizatori.

Capitanii echipelor vor expedia organizatorilor rezultatul meciului in IMP, insotit de fisierul *.lin si de eventualele observatii. In cele 9 runde se vor desfasura meciuri de 2x8 done cu schimbarea axelor la pauza, deci cele 9 runde se vor epuiza in 9-10 saptamani, primele 4 echipe urmand sa intre in playoff. Semifinalelele (T1 vs T3 si T2 vs T4) se vor defasura in meciuri de cate 2x10 de done cu schimparea axelor la pauza. Finala se va desfasura intr-un meci de 2x12 done cu schimbarea axelor la pauza. Echipa finalista va fi premiata cu 24 $ BBO!

Detalii tehnice:

•  NUMELE MECIULUI: Carpathian Teams

•  Numele echipelor: Echipa 1 (numele echipei 1) – Echipa 2 (numele echipei 2)

•  Undo - permis

•  Barometru - fara

•  Chibitzi – permis tacuti

Reguli impuse:

•  Fiecare axa va anunta, la inceputul meciului/reprizelor, sistemul de joc, atacurile si semnalizarile

•  Orice licitatie conventionala va fi alertata (in cazul licitatiilor care reprezinta iesiri din sistem se va da si explicatie scrisa)

•  Deschiderile psihice sunt interzise in pozitiile 1 si 2

•  Singurul motiv pentru care este acceptat UNDO este atunci cand a fost cerut imediat dupa misclick. Daca ati facut o licitatie proasta sau ati jucat rau din orice alt motiv este inadecvat sa cereti UNDO. Toti membrii au dreptul sa refuze Undo sau Claim cerut pentru orice alt motiv, membrii nu sunt obligati sa explice de ce au refuzat o asemenea cerere si este inadecvat ca un jucator sa fie ofensat daca a fost refuzat

•  In cazul aparitiei oricarei probleme jocul se va opri pana la sosirea arbitrului la masa si va continua dupa ce acesta ia o decizie

Procedura ca urmare a unei iregularitati:

-          directorul de turneu trebuie chemat imediat ce a fost atrasa atentia aspura unei iregularitati

-          nici un jucator nu va continua jocul inainte ca Directorul sa fi explicat totul in ceea ce priveste masurile luate (corectii si penalizari).

-          cand  Directorul  acorda  un  scor  ajustat  inlocuitor  in  locul  unui  rezultat  obtinut efectiv in urma comiterii unei iregularitati (conform  http://www.frbridge.ro/images/stories/arbitraj/scoruri%20ajustate.pdf ) , scorul va fi:

a.        pentru axa nevinovata, rezultatul cel mai favorabil pe care e plauzibil sa-l fi obtinut daca iregularitatea nu ar fi avut loc;

b.        pentru axa vinovata, rezultatul plauzibil cel mai defavorabil. Nu este nevoie ca scorurile atribuite celor doua axe sa se compenseze, ele putand fi atribuite fie in puncte de meci fie modificand scorul in puncte totale inainte de calcularea punctelor de meci